Едно цветно момче върви по улицата и сее цвят в сивата, бетонна джунгла. Заобиколен от сивата, намусена маса обаче, този цвят бързо бива заличен, с цел да го лишат от тази способност. Познато ли ви е?! Гениална българска анимация!
Ах тези гадни, намусени, сиви, монотонни, празни, безчувствени, негативни, манипулирани човечета... които се опитват да смачкат малкото цвят в средата. Всъщност, това е първична реакция от филма, която ако анализираме на по-дълбоко ниво не е съвсем обективна, но това няма особено значение. Филмът интерпретира българското общество такова, каквото беше допреди година – мразещо и предубедено към различните. Но този проблем го имат всички малки по население народи и може да се изведе като прост принцип на колектива. Колкото по-малък е един колектив, толкова по-трудно приема различните. Това може да се разглежда във всякакъв мащаб. От селото, през регионалния град, до държавата.
Днес обаче тази визия не е сто процента актуална (филмът е правен преди 8 години), защото българите лека-полека започнаха да излизат от този илюзорен балон, граден с години от правителства и медии. Отворихме се към света, започнахме да пътуваме повече, да виждаме все повече негри, азиатци, монголци и немци по улиците и да съзнаваме, че да си различен, не значи да си по-лош от останалите. Освен това гласът на младите, изведен чрез цветното човече в Biped, най-накрая намери своя мегафон – интернет. И хвала на интернет, защото ако не беше той, сега социалната психология щеше все още да е там, където беше преди десет години.
Много хубава анимация, с ясна идея, интересна визуална итерпретация, създадена през 2005, когато беше бумът на анимационното ни кино. Споделяйте, за да я видят повече хора, особено такива, дето имат нужда малко да се отърсят от предразсъдъците и да си отворят съзнанието към новото и различното. :)
АКО ТИ ХАРЕСВА Biped, ПРЕПОРЪЧВАМЕ ТИ ДА ГЛЕДАШ И...
СабриЕдно момче има едно единствено желание – да иде на мача, където ще играе неговия любим футболист. Заради социалното положение на семейството му, това няма да е лесна задача, а предвид ромския му произход, задачата става почти невъзможна.БОЖИДАР ЯНАКИЕВ / България / 2010АНИМАЦИЯ / ФИЛОСОФСКИ