Ако Жорж Бизе беше създал „Кармен“ в днешно време, то музикалният клип към Habanera, за да се хареса на аудиторията в 21-ви век, нямаше да е много по-различен от версията на MeTube. Из музикалната еволюция и отражението й върху човешката култура.
Музикален клип – това е! Не е нито повече, нито по-малко. Но постоянната ескалация кара зрителите или да си кажат (както е модерно) “WTF?” или да се съгласят, че това е едно страхотно изпълнение и изключително атрактивен начин да представиш едно от най-запомнящите се „парчета“ в класическата музика.
Филмът е толкова пресен, че пари. Представен е на фестивала Sundance, който се състоя в края на януари тази година. Освен това, участва в редица други и печели награди за музикални клипове. Режисьорът е младият, но обещаващ, режисьор Даниел Мошел, а главният герой е Аугуст Шрам, който е талантлив тенор, който не за пръв път си колаборира с хора в киното.
Гледайки го, ще останете с впечатление, че всичко е снимано без нито един дубъл. Този главен ефект е постигнат с много техника като механично движещи се камери, CGI и зелени екрани, но през цялото време Аугуст Шрам не спира да пее, въпреки сменящите му се визии и дори „клонирането“ му в един момент.
Атмосферата в началото напомня на старчески дом и самият Шрам е направен да изглежда по-възрастен и леко налудничав за реалните му години. В постоянно еволюиращото изпълнение, аранжиментът се променя, като в него се включват оркестър в странни „садо-мазо“ костюми, че дори и диджей. Но всичко това е представено, като сън-мечта за така самотния възрастен човек в старческия дом, който напомня на забравена звезда, желаеща отново да е под светлините на прожектора.
В заключение ще кажа, че този продукт е една еманация на музикалните клипове в последно време и монетизираните видеа в YouTube – всеки гледа да направи нещо по-скандално, по-провокативно и, в някои случаи, дори изродско (всички си спомняме Gangnam Style и Harlem Shake). Същевременно, обаче, музиката тук е класическа, което показва колко актуална и въздействаща продължава да бъде и днес.