The Old Man And The Sea The Old Man And The Sea е спечелил Оскар през 2000г
РЕЖИСЬОР АЛЕКСАНДЪР ПЕТРОВ  •  ПРОДУЦЕНТи BERNARD LAJOIE & TATSUO SHIMAMURA
CAN+JAP+RUS / 1999 / 20'
През 1953г Ernest Hemingway публикува своя роман Старецът и морето, който година по-късно печели Pulitzer, а след 47 години бива филмиран и печели Оскар. История за идеала на човешкия образ, силата на духа и значението на простите неща от живота. Шедьовър.
T he Old Man and The Sea е написан от Ernest Hemingway през далечната 1952 в Куба според Wikipedia, а година по-късно се публикува и печели Pulitzer Prize for Fiction, а в последствие допринася и за Нобеловата награда за литература, която Hemingway получава 1954г.
 
47 години по-късно руснакът Александър Петров адаптира историята за късометражна анимация и съвместно с Канада и Япония, я реализира. Година по-късно филмът печели Оскар.
 
Удивително е какъв път изминава The Old Man and The Sea и в колко висока степен печели общественото признание. Вярно е, че историята и отделно анимацията като художествен продукт, носят изключителни качества, но има и други филми от такъв калибър, които не получават шанса да увековечат името си в списъците на някои от най-престижните световни награди.
 
Това, което според мен прави The Old Man and The Sea толкова въздействащ е искреният, чист и земен начин, по който разказва историята на двама герои, които са конструирани близо до идеала за човека. Отношението им към света и един към друг, уважението, което демонстрира Manolin, хлапето, което му е поверено, за да се научи да лови риба, мъдростта, която Santiago непретенциозно, но убедено изразява. Филмът дори започва с един сън от младините на Santiago, близо до величествените африкански земи, което е препратка и към циклите и безкрайността в живота и ролите, които с годините сменяме. Тогава е бил млад и смел, сега е възрастен и изморен, но пък Manolin до известна степен ще бъде превъплъщение на неговия образ. В последствие сюжета разкрива в дълбочина личността и отделните пластове на характера на Santiago, в които абсолютно всеки човек би могъл да намери ценни неща. Макар и Santiago да води изключително опростен живот в сравнение в с нашето ежедневие, оказва се, че е доста по-близо до универсалното разбиране за ценности и осъзнаване на същинската красота на живота. В този смисъл The Old Man and The Sea е носител на базисните човешки принципи, които сме издигнали в култ. А във времена, когато ценностите се интерферират с агресивния информационен поток, навлизащ все по-дълбоко в съзнанията ни, този филм остава все така актуален и в известен смисъл е убежище за онези, които искат да се върнат към самото начало, от което произтича цялата концепция за съществуването ни днес.
SUBSCRIBE
АВТОР Юлиян Спасов
comments powered by Disqus
ПАРТНЬОРИ ПАРТНЬOРСКИ КЛУБОВЕ
Google+